logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Latest Posts
+387648592568
info@GOtravel.com
989365604042+
بالا

بیگ بن

ساعت بیگ بن

 

برج ساعت بیگ بن بزرگ‌ ترین و معروف‌ترین برج ساعت جهان است که در شهر لندن واقع است.

برج ساعت کاخ وست‌مینستر که در ضلع شمال شرقی ساختمان پارلمان بریتانیا قرار دارد، به نام برج بیگ بن یا ساعت بیگ بن، شهرت جهانی دارد. در واقع، بیگ بن، نام زنگ بزرگ سیزده تنی است که در داخل برج قرار دارد و سر هر ساعت هم به صدا در می‌آید. برج ساعت بیگ بن، در بریتانیا، رسمأ به نام «برج سنت استفان کاخ وست‌مینستر»، شناخته می‌شود.

این کاخ که حالا پارلمان بریتانیا است، ساختمانی بسیار بزرگ و باشکوه است که معماری گوتیگ آن نمایی تاریخی به این بنا داده است. این منطقه ترکیب زیبایی از بناهای تاریخی و طبیعتی زیبا است. قرار گرفتن این کاخ قدیمی با برج ساعت در کنار رودخانه ی زیبای تایمز یک تصویر فوق العاده را به وجود آورده اند. حرف زدن از معماری برج و کاخ نیز بسیار شنیدنی است و صدای زنگ ساعت آن برای انگلیسی بسیار آشنا و همیشگی است

برج ساعت بیگ بن در چهار جهت با ارتفاع ۹۶ متری پیش روی گردشگران قرار دارد، شاید تصور کنید عملکرد برج ساعت توسط ساعت ساز طراحی شده اما این تصور اشتباهی است چرا که این عملکرد را یک وکیل طراحی کرده است! روی صفحه ی ساعت نوشته ای به زبان لاتین به چشم می خورد و معنای آن این است: خدایا، از ما و ملکه ویکتوریا محافظت کن. از آنجائیکه این برج بسیار عظیم است صفحه ی ساعت که به علت بارندگی و آلودگی کثیف میشود هر پنج سال یک بار شسته می شود.

برج ساعت بیگ بن در شب نیز نمای بسیار دوست داشتنی دارد، نور پردازی که در این برج طراحی شده است باعث شده تمام قد در شب ها روشن شود و تصویر زیبایی از لندن را پیش رویتان قرار دهد.

پیشینه:

پس از آنکه کاخ وست مینستر در آتش‌سوزی ویرانگری در تاریخ ۲۲ ماه اکتبر سال ۱۸۳۴ میلادی از بین رفت، چارلز باری، معمار معروف انگلیسی، ساخت مجدد این کاخ را شروع کرد و یک برج ساعت برای ضلع شمال شرقی کاخ درنظر گرفت. با وجود اینکه ته‌بنای برج بیگن بن، به همراه ساختمان کاخ، در سال ۱۸۳۴ نهاده شد، اما خود برج ۱۳ سال بعد در سال ۱۸۵۶ ساخته شد.

حقایقی در مورد ساعت بیگ بن:

بیگ بن لندن اسم یک برج نیست. بیگ بن ساعت داخل آن است.

نام رسمی برجی که بیگ بن داخل آن قرار گرفته است، «برج الیزابت» است. این برج در سال ۱۸۵۹ تکمیل شده است.

در آگوست سال ۲۰۱۵ کشف کردند که عقربه‌ی ساعت بیگ بن ۶ ثانیه سریع‌تر حرکت کردند. به همین دلیل سکه‌های آونگ آن برداشته شد تا ساعت درست و دقیق کار کند.

 

ساعت بیگ بن لندن، مانند برج پیزای ایتالیا کم‌کم کج شده است.

در دوران جنگ جهانی دوم چراغ‌های بیگ بن را خاموش کردند و به همین علت بمب‌افکن‌های آلمانی نتوانستند آن را مورد هدف قرار دهند.

ناقوس آزادی و بیگ بن در یک کارخانه‌ی مشابه ساخته شده و ناقوس‌های هر دوی آن‌ها ترک برداشته است

برای تنظیم زمان ساعت بیگ بن، از سکه‌های بریتانیا استفاده می‌کنند.

برای کوک کردن ساعت بیگ بن ساعت‌سازها سه بار در هفته از ۳۳۴ پله‌ی برج الیزابت بالا می‌روند؛ چون ممکن است تنظیمات آن در توسط آب‌وهوا، فشار جو یا کهولت سن (با ۱۵۶ سال عمر) به هم بخورد.

اگر ساعت بیگ بن لندن امروزه ساخته می‌شد، باید برای احداث آن ۲۲۲ هزار دلار هزینه می‌کردند.

در طول جنگ جهانی اول به مدت ۲ سال زنگ ساعت بیگ بن به صدا درنیامد و چراغ‌های آن هنگام فرارسیدن شب خاموش می‌شد تا مورد حمله‌ی کشتی‌های هوایی آلمان قرار نگیرد

کارخانه‌ای که از ساعت بیگ بن محافظت می‌کند و وظیفه‌ی سالم نگه داشتن آن را بر عهده دارد، باید در ۲۴ ساعت روز در دسترس باشد چون ممکن است هر لحظه مشکلی پیش بیاید

در سال ۱۹۴۹ دسته‌ای از سارها روی عقربه‌ی دقیقه‌شمار بیگ بن نشستند و این امر باعث شد ساعت ۴/۵ دقیقه عقب بماند.

ارسال پاسخ: