logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Latest Posts
+387648592568
info@GOtravel.com
989365604042+
بالا

جشن شهریورگان , روز پدر در تقویم ایران باستان

جشن شهریورگان , روز پدر در تقویم ایران باستان

مجله گردشگری , آژانس نقش رستم گشت شیراز

واژه شهریور در اوستا به صورت خشتره وئیریه آمده‌است که شهریاری نیرومند معنی می‌دهد و در ماه سی روزه زرتشتیان چهارمین روز در هرماه زرتشتی شهریور نام دارد که در جال حاضر روز شهریور در ۳۰ مرداد گاه شمار ایرانی قرار دارد و در این روز جشن شهریورگان برگزار می‌شود. از چگونگی برگزاری مراسم این جشن در ایران باستان اطلاع زیادی در دست نیست. اکنون مانند جشنهای ماهیانه دیگر زرتشتیان در برخی از شهرها و روستاها گرد هم می‌آیند و نیایش همگانی می‌خوانند و با برنامه‌های شاد جشن شهریورگان را گرامی می‌دارند.

روز شهریور از ماه شهریور باستانی که روز چهارم آن است، با روز سی مرداد خورشیدی برابر است. در اوستا واژه شهریور، خشثره ویریه است. خشثره به معنای قدرت و شهریاری، و ویریه به معنای «آرزو شده» است. از این رو، این ترکیب به معنای شهریاری آرمانی، حکومت آرزو شده و در سنت زرتشتی، نام یکی از امشاسپندان است. امشاسپندان در عالم روحانی، مظهر قدرت، نیرو، عالم جسمانی و پاسبان فلزات است.

جشن شهریورگان , روز پدر در تقویم ایران باستان

روز چهارم هر ماه را ایرانیان شهریور نام داده اند. پس روز چهارم از شهریورماه، زمان برپایی جشن شهریورگان است, همان گونه که روز فروردین, از ماه فروردین را جشن فروردینگان و روز مهر, از مهرماه را جشن مهرگان و… نامیده و جشنی برپا می شود.

جشن شهریورگان از دسته ی جشن های آتش (سده, سوری و…) و هم‌پیوند است با امشاسپند , توانمند  , خَشترا ,شهریور,پادشاهی (اوستایی=خْـشَـتْـرَه ‌وَئیریَـه)

این فرشته در زمین پاسدار زَر، سیم و دیگر فلزات و نماد جوانمردی و دست‌گیری از فروافتادگان و سُستان است و در فرازمین، نماد قدرت و توانمندی,نیروی شاهی برگرفته از خداست. هم‌چنین این فرشته هم‌ پیوند با چنان‌که از نام‌اش آشکار است (پارسی باستان=خَشایَثی یَ)– فرمان‌روایی و بی‌گمان فَر شاهان دادگر است.

این جشن به وارونه‌ی جشن‌های ملی امروز ریختاری مذهبی دارد و هم‌ چون دیگر جشن‌ های ملی (نوروز, سده, سوری و…) همگانی نیست و بیش‌تر در میان زرتشتیان گرمی دارد.

ولی با توجه به پیوند میان این جشن و فرمان‌روایان و جنبه‌ی ملی پیوند دادن فرمان‌روا و خدا، در میان ایرانیان, می‌توان انگاشت که این جشن نیز جشنی ملی و فرامذهبی بوده که امروز در پی رویدادهایی کاملا ریختی مذهبی به خود گرفته است.

به گفته ای : کوروش محسنی

 

در دوران اخیر زرتشتیان جشن شهریورگان را به عنوان روز پدر انتخاب کرده‌اند چرا که شهریور از امشاسپندان مردگونه و به معنای شهریاری بر اراده و نفس است

جشن شهریورگان , روز پدر در تقویم ایران باستان

جشن شهریورگان  

ارسال پاسخ: