logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Latest Posts
+387648592568
info@GOtravel.com
989365604042+
بالا

جشن چله تموز در خراسان , جشن نیلوفر

جشن چله تموز در خراسان , جشن نیلوفر

مجله گردشگری : آژانس مسافرتی و جهانگردی نقش رستم گشت شیراز

اواسط قرن چهارم هجری قمری روز ششم از ماه تیر یعنی  خردادروز در تقویم زرتشتیان، در اوایل تابستان و همزمان با شکفته شدن گل نیلوفر، ایرانیان باستان جشنی برگزار می کردند به نام جشن نیلوفر .

گل نیلوفر در اوایل تابستان شکوفه می‌دهد، ایرانیان باستان جشن نیلوفر را در این زمان برگزار می کردند.

جشن نیلوفر و یا جشن تیرگان به چله تموز و جشن روز اول تموز ارتباط دارد. به روایت ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه زمان جشن نیلوفر ششم تیرماه است.

جشن چله تموز در خراسان , جشن نیلوفر

زمان شکوفایی سالانه گل نیلوفر  و نیز زمان شکوفایی روزانه آن با خورشید هماهنگ است. زمان گل دهی آن در چله تموز و در ایام عمودی ترین تابش‌های خورشید و زمان شکوفایی روزانه گل نیلوفر نیز همراه با سپیده و طلوع خورشید است و هر روز همراه با بردمیدن خورشید شکوفا می‌شود.

این ویژگی‌ها موجب شده بوده که نیلوفر و خورشید را از یک خاستگاه و در پیوند با یکدیگر به شمار آورند و گرامی‌داشت نیلوفر را گرامی‌ داشت خورشید بدانند. خورشید پرستی از اولین ادیان بشری است و در دوران میترایی بصورت پر و بال یافته و گسترده در رسم‌ های ایرانی نفوذ کرده‌است.

این پدیده برای گذشتگان نیز شناخته شده بوده‌است در ایران جشن نیلوفر و یا چله تموز با این پدیده ارتباط داشته‌ است و در قدیم علی رغم اینکه ابزارهای دقیق سنجش زمان وجود نداشت و تنها از چارطاقی‌ ها و خانه فنجان یا ساعت آبی تا حدودی ساعت آفتابی استفاده می‌شد اما با همین ابزارهای ساده، طولانی ترین روز سال و کوتاه ترین روز سال را با کمی اختلاف تعیین می‌کردند. ۴ قرن قبل از تولد مسیح برای این روز تقویمی طراحی کرده بودند که با استفاده از نور خورشید زمان دقیق آن مشخص می‌شد.

جشن چله تموز در خراسان , جشن نیلوفر

دیگر جشن های باستانی تابستان:

جشن آب پاشونک – ۱ تیر

جشن نیلوفر – ۲ تیر

جشن تیرگان – ۱۳ تیر

جشن امردادگان – ۷ امرداد

جشن چله تابستان – ۱۰ امرداد

جشن جشن خنکی هوا (فغدیه) – ۱ شهریور

جشن شهریورگان – ۴ شهریور

خزان جشن – ۸ شهریور

 

 

 

 

دیدگاه ها:

ارسال پاسخ: