logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Latest Posts
+387648592568
info@GOtravel.com
989365604042+
بالا
 

زندان برنجه , دریای برنجه در تکاب آذربایجان غربی + عکس

زندان برنجه , دریای برنجه در تکاب آذربایجان غربی + عکس

مجله گردشگری :

پدیده زیبای طبیعی موسوم به زندان برنجه در ۲۸ کیلومتری شمال شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی در روستای برنجه ( برنجک ) از دهستان چمن بخش تخت سلیمان و در دامنه کوه معروف به کوه طویله سلیمان واقع شده است .

که تشکیلات زمین شناسی متعددی در آن قرار دارد.در جنوب روستای برنجه و در کنار رودخانه، در راستای شمالی جنوبی ، دهانه های چند چشمه آهک ساز خشک شده را می توان دید.

که مشهورترین آنها زندان برنجه یا #دریای برنجه نام دارد.دهانه این چشمه بزرگ به شکل بیضی است. قطر بزرگ این بیضی ۱۰۰ متر و قطر کوچک آن ۵۰ متر است و ژرفایش نیز به حدود ۷۰ متر می رسد.

البته , اهالی روستا از کلمه #زندان استفاده نمیکردنند.خودشون میگفتن #درگاه … حتی وقتی ازشون پرسیدیم مسیر زندان از کجاس می گفتند ما اینجا زندان نداریم شما به ما توهین می کنید

به نقل از یکی از گردشگران ( skrp_photo )

به نقل از رضا دشتی برنجه :
در کف این سازه بزرگ طبیعی دریاچه ای آکنده از آب سرد و گاز کربنیک است. این چشمه دیوارهای بلند و پرشیب دارد که از لایه‌های نازک تراورن تن نواری پدید آمده است.
پایین رفتن از این دیواره‌های بلند بدون ریسمان و دیگر تجهیزات لازم غیر ممکن است به ویژه آنکه کارشناسان احتمال می‌دهند وجود آب‌های گازکربنیک دار در ته دهانه چشمه موجب خردگی بیشتر دیواره شده و بر قطر آن افزوده است.
گفته می‌شود که خان‌های محلی برای تنبیه روستاییان و مخالفان خود، به پایشان سنگ می‌بستند و آنها را به درون این چشمه ژرف می‌انداختند و علت نامگذاری زندان برنجه همین بوده است.آب دریاچه بعد از گذشتن از میان سنگ‌های رسوبی و آهکی و تراورتن در جنوب شرقی به رودخانه مجاوردر روستای برنجه می‌ریزد،…مشاهده کامل متن آب خارج شده از دریاچه کاملا حالت ملایم و چرب و نرم کنندگی دارد که استفاده از آب آن، پوست دست و صورت را نرم و لطیف می‌کند.به علت عدم دسترسی تاکنون عمق و میزان آب موجود در دریاچه اندازه گیری نشده و در هر موقع از سال به آن دریاچه مراجعه شود همیشه آب در عمق آن مشاهده می‌شود که هیچ گونه تغییری در کاهش یا افزایش آن مشاهده نمی‌شود.
از دسته : تور داخلیتور طبیعت گردی , تور تاریخی , تور تعطیلات

 

ارسال پاسخ: