logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Latest Posts
+387648592568
info@GOtravel.com
989365604042+
بالا
 

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد

 

ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر ، جنوب سمنان ، جنوب شرق گرمسار ، شمال شرقی زواره وروستای امیر آباد , شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته و وسعت آن معادل ۳۸۰۰ کیلومتر مربع است.

در حاشیه ی شمالی آن کوه گوگردی، در حاشیه ی شرقی آن جاده ی دامغان به جندق و شهرستان جندق قرار گرفته است . در قسمت شمالی آن رودخانه ورگی از ارتفاعات کوه گوگردی سر چشمه می گیرد و در جهت شمال غربی-جنوب شرقی وارد ریگ جن می شود. کوه ملا هادی در حاشیه ی جنوبی این ریگ قرار گرفته است. که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران و کویر ریگ جن به عنوان تور داخلی و تور طبیعت گردی بحاسب می اید .

 

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

 

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

 

 

ریگ جن ترسناک ترین منطقه کشور

 

 

ریگ جن ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و با تلاق های نمک می باشد که در دل دشت کویر قرار گرفته است.

این ناحیه جز صعب العبور ترین نواحی جهان است و به دلیل عدم وجود هیچگونه راه ارتباطی، روستا و آب در آن کاروان ها و مسافران کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و اکنون نیز به غیر از محققان که بسیار انگشت شمار می باشند کسی از آن عبور نکرده است. پیشینیان ما این سرزمین را نفرین شده و پایگاه ارواح پلید و شیاطین می دانستند.

امروزه نیز اکثر شهر و روستاهای اطراف آن این عقیده را دارند و داستان ها و باور هایی برایش ساخته اند، چرا که از قدیم می گفتند هر کس وارد این این سرزمین شود، زنده نخواهد ماند.

شاید کسانی که وارد این ناحیه میشدند یا گرفتار باتلاق های نمکی شده یا براثر تشنگی و ضعف می مردند.

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

 

فرو رفتن در گل و لجن در این منطقه کویری از جمله خطرناک‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است گریبانگیر مسافران ناوارد شود و آنها را به کام مرگ بکشاند.

ریگ جن با وسعتی حدود ۳۸۰۰ کیلومتر مربع در حاشیه شمالی به کوه گوگردی در حاشیه شرقی به جاده دامغان – جندق و در قسمت شمالی به رودخانه ورگی که از ارتفاعات کوه گوگردی سر چشمه می‌گیرد منتهی می‌شود.

این رود در جهت شمال غربی- جنوب شرقی وارد ریگ جن می‌شود و کوه ملا هادی در حاشیه جنوبی این ریگ زار قرار دارد.

سفر به ریگ جن معمولا با بیشترین حد تجهیزات صورت می‌گیرد. در این سفر لازم است برای مدت حداقل ۱۵ روز ذخیره غذا‌، آب، بنزین و وسایل فنی خودرو همراه گردشگر باشد.

ناحیه وسیعی از ریگ جن فاقد پوشش گیاهی و پراکندگی جانوری است، هنوز از وضعیت پوشش گیاهی و حیات وحش کویر این منطقه اطلاع کافی در دست نیست.

 

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

 

 

چند توصیه برای سفر به کویر ریگ جن

۱- منطقه کویری ریگ جن از مناطق بکر گردشگری روستایی و بیابانی کشور است و برای سفر به آن می بایست حتی المقدور به همراه راهنمای وارد و یک فرد آشنا به محل باشید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

۲- راه های دسترسی گوناگونی به ریگ جن از سمت گرمسار و دیگر نقاط وجود دارد که از گوگل مپس آن ها را حتما پیش از عزیمت به این منطقه اسرار آمیز درآورده و بررسی کنید.

۳- سفر به کویر، نیاز به تجربه کویر نوردی دارد.

کویرنوردی، همانند غار نوردی و صخره نوردی، آدم خاص خود را می طلبد و با جنگل نوردی و پاساژ نوردی متفاوت است. اگر برای نخستین بار تجربه کویر نوردی را می خواهید داشته باشید، از سفر به این منطقه خودداری کنید یا حتما با موسسات رسمی گردشگری سفر کنید.

۴- استفاده از خودرو های ۲ دیفرانسیله برای سفر به این منطقه زیبا حتمی است.

۵- اقامت شبانه در ریگ جن برای مشاهده ستاره ها و آسمان رویایی آن توصیه می شود.

۶- شن های کویری، افیونی برای لنزهای دوربین و حتی چشم های شماست.

حتما با تجهیزات محافظتی کامل به این نقطه بروید.

۷- مراقب پوست خود باشید. کسانی که به این منطقه رفته اند به خصوص در نیمه اول سال، از آسیب دیدگی پوست به خاطر عدم استفاده از کرم های محافظتی مخصوصا با ضریب UV بالا می نالند.

شما از این تجربه استفاده کنید.

۸- وسایل دیجیتالی مانند GPS و اتصال گوشی به GPRS را فراموش نکنید.

مشکلی بابت پوشش اینترنت ندارید.

۹- در سفر به ریگ جن، چه گروهی و چه انفرادی، حتما برای چند روز آب و غذا داشته باشید که اگر احیانا مجبور به اقامت شدید، به مشکل خاصی بر نخورید.

۱۰- احتمال فرو رفتن در باتلاق را فراموش نکنید. حتما تیمی به این نقطه سفر کنید و همراهی با راهنمای مجرب هرگز فراموش نشود.

۱۱- اهالی می گویند که وقتی شتر ها هم به این نقطه ترسناک می رسند،‌ می ایستند و حرکت نمی کنند. پس حتما تنهایی سفر کردن را از ذهن خود خارج کنید.

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد + عکس

ارسال پاسخ: